Hoşgeldiniz: Türkiye Willkommen: Türkei » Sosyal Güvenlik // Sozialversicherung » Yurtdışı Sağlık Sigortası // Auslandskrankenversicherung

Yurtdışı Sağlık Sigortası // Auslandskrankenversicherung

Yurtdışı Sağlık Sigortası

Türkiye’den gelen sanatçılar ve kültür emekçileri bir vize başvurusunda -Schengen Vizesi veya Ulusal Vize- yeterli bir sağlık sigortasını ibraz etmek zorundadır.

Bir Schengen Vizesi için sigorta teminatı oturum süresi açısından belirli asgari koşulları doldurmalıdır. Örneğin hastalık ve eve geri dönüş masrafları tüm Schengen alanında en az 30 000 Euro kapsamında sigorta tarafından karşılanmak zorundadır. Türkiye’deki mevcut bir sağlık sigortasına ilişkin belge yeterli olmadığı için, yurtdışı sağlık sigortasının bitimi oturum süresi baz alınarak belirlenir (bilgi). Türkiye’deki birçok sigorta, vize mercilerinin talebine göre düzenlenmiş bir sigorta sunmaktadır, bunun yanında Alman bir servis sağlayıcının sunduğu bir sigorta sözleşmesi yapmak mümkündür, en fazla beş senelik olmak üzere.  

Bir ulusal vizeye başvurulursa ve Almanya’da sosyal sigorta yükümlülüğü bulunan bir işe başlanılırsa, ülkeye giriş ile işe kabul arasındaki zaman dilimi (en az 15 günlük) için bir yurtdışı sağlık sigortasının ibraz edilmesi zorunludur (bilgi).

 • Sosyal sigorta yükümlülüğü olan, kalıcı bir işe kabulle beraber sanatçı Almanya’da sosyal sigorta yükümlülüğüne sahip olur.
 • Sosyal sigorta yükümlülüğü olan, geçici bir işe kabul alındığında Türkiye’deki hazlihazırdaki sosyal sigorta mevcut kalır.

Aynısı ‚AB Mavi Kartı’ için yapılan vize başvurusu için de geçerlidir (bilgi).

Bağımsız faaliyet yürüten sanatçılar da bir ulusal vize başvurusunda yurtdışı sağlık sigortasını ibraz etmek zorundadır ve yabancılar şube müdürlükleri de bir oturum izni başvurusunda yeterli bir sağlık sigortası talep etmektedir. Türk sigortaları yabancılar şube müdürlükleri tarafından genellikle kabul edilmemektedir. Alman yurtdışı sigortaları Almanya’da ikamet eden ve sosyal güvence yükümlülüğüne sahip olmayan kişileri en fazla beş seneye kadar sigortalandırır. En geç bu zaman diliminden sonra bağımsız faaliyet yürüten sanatçı Almanya’da özel sigortayla veya gönüllü olarak resmi sigortayla sigortalanmak zorundadır.
Bir sanatçı Sanatçı Sosyal Sandığı üzerinden sigortalanırsa Almanya’da sosyal sigorta yükümlülüğüne sahip olur ve resmi sağlık sigortası yaptırabilir veya belirli bir asgari gelirden itibaren özel bir sigortayla da sigortlanabilir.

Türkiye’deki Alman Temsilciliklerine Dair Bilgiler ve Kontrol Listeleri

 • Schengen Vizesi_Kontrol listeleri / Kontrol Listesi Genel Bilgiler – Link
 • Ulusal Vize_Kontrol listeleri / Kontrol Listesi Genel Bilgiler – Link
 • Seyahat sigortası ve sağlık sigortası kontrol listeleri (Schengen Vizesi ve Ulusal Vize) – Link

Nach oben

Auslandskrankenversicherung

Künstler*innen und Kulturschaffende aus der Türkei müssen zur Beantragung eines Visums – Schengen-Visum oder nationales Visum – eine ausreichende Krankenversicherung vorweisen.

Für ein Schengen-Visum muss der Versicherungsschutz bestimmte Mindestanforderungen für die Dauer des Aufenthaltes erfüllen. Bspw. müssen Krankheits- und Rückführungskosten von mindestens 30 000 Euro im gesamten Schengen-Raum abgedeckt sein. Da der Nachweis einer bestehenden Krankenversicherung in der Türkei nicht ausreicht, wird der Abschluss einer Auslandskrankenversicherung für die Dauer des Aufenthaltes vorausgesetzt (Info). Viele Versicherer in der Türkei haben eine auf die Anforderungen der Visastellen zugeschnittene Versicherung im Angebot, auch ist der Abschluss einer Versicherung bei einem deutschen Anbieter möglich, für maximal fünf Jahre.

Wird ein nationales Visum beantragt und in Deutschland eine sozialversicherungspflichtige Erwerbstätigkeit aufgenommen, muss eine Auslandskrankenversicherung für die Zeit zwischen Einreise und Aufnahme der Erwerbstätigkeit (mindestens für 15 Tage) vorgewiesen werden (Info). 

 • Mit Aufnahme einer sozialversicherungspflichtigen Erwerbstätigkeit, die unbefristet ist, wird die*der Künstler*in dann in Deutschland sozialversicherungspflichtig.
 • Bei Aufnahme einer temporären sozialversicherungspflichtigen Erwerbstätigkeit bleibt die in der Türkei vorhandene Sozialversicherung bestehen.
  Gleiches gilt für die Beantragung eines Visums für die ‚Blaue Karte EU‘ (Info).

Selbstständig tätige Künstler*innen müssen ebenfalls bei der Beantragung eines nationalen Visums eine Auslandskrankenversicherung vorweisen und auch die Ausländerbehörden verlangen hinsichtlich der Beantragung eines Aufenthaltstitels den Nachweis einer ausreichenden Krankenversicherung. Türkische Versicherungen werden von den Ausländerbehörden oft nicht akzeptiert. Deutsche Auslandskrankenversicherungen versichern Personen, die sich in Deutschland aufhalten und nicht sozialversicherungspflichtig sind, maximal bis zu fünf Jahre. Über diesen Zeitraum hinaus und spätestens dann muss sich die*der selbstständig tätige Künstler*in in Deutschland privat oder freiwillig gesetzlich versichern.
Versichert sich ein*e Künstler*in über die Künstlersozialkasse, ist er bzw. sie in Deutschland sozialversicherungspflichtig und kann sich gesetzlich krankenversichern oder, ab einem bestimmten Mindesteinkommen, auch privat absichern.

Informationen und Checklisten der Deutschen Vertretungen in der Türkei

 • Schengen-Visa_Checklisten – Link / Checkliste Allgemeine Infos – Link
 • Nationale Visa_Checklisten – Link / Checkliste Allgemeine Infos – Link
 • Checkliste Reisekrankenversicherung und Krankenversicherung (Schengen-Visum und nationales Visum) – Link

Nach oben

İletişim ve Danışma // Kontakt und Beratung

touring artists Beratungsangebot